| Hosta | Soul Shine |
| Status | registered |
| Originator(s) | Don Dean 2018 |
| Origin | 'Babbling Brook' x (((x 'Sun Power') x 'Golden Sculpture') x 'Fluted Fountain') |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 75x140 cm (30x55 in.) |
| Leaf length x width | 35x23 cm (14x9 in.) |
| Vein pairs | 13 |
| Leaf color | |
| Variegation | lutescent |
| Leaf | very corrugated, twisted, folded, wavy |
| Petiole | |
| Scape | greenish-yellow |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | greenish-yellow |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Soul Shine will outdo the sun when you see this medium sized, upright and cascading clump from across the garden. The broad, pointed leaves are heavily puckered and a beautiful golden color. Vase-shaped, cascading mound of heavily puckered yellow leaves. |
| Sports | |
| Progeny | |