| Hosta | SILVER STAR |
| Status | not registered |
| Originator(s) | Kimio Muroya/Mark Zilis |
| Origin | rectifolia sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 45x90 cm (18x35 in.) |
| Leaf length x width | 20x10 cm (8x4 in.) |
| Vein pairs | 8-9 |
| Leaf color | green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | good, ovate, a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Ginbuchi Tachi' =rectifolia 'SILVER STAR' Trade name for 'Ginbuchi Tachi'. Upright mound of white-edged foliage that makes that perfect specimen plant for any shade garden; name represents the true form of 'Ginbuchi Tachi' from Aomori Prefecture in Japan as identified by Mr. Kimio Muroya of Hirosaki, Japan. |
| Sports | |
| Progeny | |