| Hosta | Missy |
| Status | registered |
| Originator(s) | D. Heinz 1992 |
| Origin | 'Saishu Jima' hybrid |
| Size category | small |
| Plant height x width | 20x45 cm (8x18 in.) |
| Leaf length x width | 6x2 cm (2x1 in.) |
| Vein pairs | 2 |
| Leaf color | yellow |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 40 cm (16 in.) |
| Flower | lavender,striped |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Very narrow small leaves. |
| Sports | |
| Progeny | |