| Hosta | Lemon Zinger |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob Solberg 2019 |
| Origin | 'Dragon Tails' sport |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 18x40 cm (7x16 in.) |
| Leaf length x width | 9x2 cm (4x1 in.) |
| Vein pairs | 3-4 |
| Leaf color | yellow,green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | wavy, a bit twisted, a bit folded |
| Petiole | |
| Scape | yellow |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 'Lemon Zinger' is a green-margined sport of the increasingly popular 'Dragon Tails'. Its wavy bright yellow leaves are outlined in dark green. It is a vigorous little mini, perfect in a pot. It just might be your cup of tea. |
| Sports | |
| Progeny | |