| Hosta | Lakeside Fancy Pants |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mary Chastain 2005 |
| Origin | "seedling" x "seedling" |
| Size category | large |
| Plant height x width | 105x160 cm (41x63 in.) |
| Leaf length x width | 41x23 cm (16x9 in.) |
| Vein pairs | 15 |
| Leaf color | blue,yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 140 cm (55 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 5.5 cm (2.2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This large hosta is outstanding in color, in height and over all beauty. White backed long oval blue leaves are adorned with a wide yellow border. Predicted to be a long time favorite. |
| Sports | 'Fade to Grey' sport/gg |
| Progeny | |