| Hosta | Iszat U Doc |
| Status | registered |
| Originator(s) | Herb Benedict/AHS/Walek 2009 |
| Origin | 'Saishu Jima' seedling |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 40x100 cm (16x39 in.) |
| Leaf length x width | 13x5 cm (5x2 in.) |
| Vein pairs | 4 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Dark green with lavender flowers. Similar to H. 'Saishu Jima'. Leaves are all green, a larger form of H. 'Saishu Jima'; lavender flowers. All green leaves, larger than H. 'Saishu Jima', its parent. A nice small Hosta. Named after Herb Benedict. |
| Sports | |
| Progeny | |