| Hosta | Hero Angel |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mary Vertz 2020 |
| Origin | 'American Hero' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 50x85 cm (20x33 in.) |
| Leaf length x width | 19x15 cm (7x6 in.) |
| Vein pairs | 9-10 |
| Leaf color | |
| Variegation | medio |
| Leaf | a bit cupped, a bit twisted, a bit wavy, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | pale purple,striped |
| Flower length | |
| Fragrant | N |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Heart-shaped leaves emerge with distinct variegation that transitions to a barely discernible variegation later in the season. |
| Sports | |
| Progeny | |