| Hosta | Dark Knight |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charlie Kwick 2016 |
| Origin | 'Reptilian' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 65x100 cm (26x39 in.) |
| Leaf length x width | 30x23 cm (12x9 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | shiny, a bit folded |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | 55 cm (21.7 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Shiny, dark green leaves in a beautifully shaped upright-mound. Glossy pigmentation in early spring gives a unique depth of color. |
| Sports | |
| Progeny | |