| Hosta | Blue Jeans Bling |
| Status | registered |
| Originator(s) | Doug Ruff/Bob Solberg 2019 |
| Origin | 'Fickle Blue Genes' x 'Queen of the Seas' |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 53x90 cm (21x35 in.) |
| Leaf length x width | 30x22 cm (12x9 in.) |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | blue-green |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | blue-green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Blue-green leaves have thin creamy margins with tight ripples. Pretty blue leaves, slightly cupped with heavy ruffled margins that shine with the white edge on this plant. Boy is this a beauty. |
| Sports | |
| Progeny | |