| Hosta | Vim and Vigor |
| Status | registered |
| Originator(s) | Walters Gardens 2000 |
| Origin | 'Sum and Substance' sport |
| Pictures | |
| Size category | large |
| Plant height x width | 85x120 cm (33x47 in.) |
| Leaf length x width | 39x32 cm (15x13 in.) |
| Vein pairs | 17-18 |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 150 cm (59 in.) |
| Flower | pale lavender,tubular |
| Flower length | 7.5 cm (3 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | 2.8-2.8-2.8 |
| Patents | |
| Info | Want to grow the biggest hosta on the planet? This all-dark-green sport of H.'Sum and Substance' is a great place to start. Will be enormous! Giant pumpkin city!..... This new sport of H. 'Sum and Substance' has dark green leaves and grows into a huge clump very rapidly. The leaves emerge in the spring with a waxy bloom creating a bluish color and as the season progresses this turns to a shiny surface. Lavender flowers July and August. |
| Sports | 'Vim and Vigor streaked' sport/os |
| Progeny | |