| Hosta | Lakeside Toy Treasure |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mary Chastain 2006 |
| Origin | 'Tsugaru Komachi' hybrid |
| Size category | |
| Plant height x width | 13x30 cm (5x12 in.) |
| Leaf length x width | 6x3 cm (2x1 in.) |
| Vein pairs | 4 |
| Leaf color | green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 33 cm (13 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |