| Hosta | Ivy Parody |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gaby Braun-Nauerz/Piet Warmerdam 2003 |
| Origin | 'Wide Brim' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 45x90 cm (18x35 in.) |
| Leaf length x width | 22x14 cm (9x6 in.) |
| Vein pairs | 10-11 |
| Leaf color | blue-green,narrow cream edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | blue-green |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | pale lavender,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Blue-green leaves with creamy yellow edge. Rounded bows of the leaf like an ivy leaf. Very nice and unusual. |
| Sports | |
| Progeny | |