| Hosta | Triple Ripple |
| Status | registered |
| Originator(s) | Ed Elslager 2005 |
| Origin | (x 'Dorothy Benedict') seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 60x115 cm (24x45 in.) |
| Leaf length x width | 25x20 cm (10x8 in.) |
| Vein pairs | 14 |
| Leaf color | blue-green,greenish-yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | corrugated |
| Petiole | |
| Scape | glaucous green |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | near white,pink striped,tubular |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Tripple Ripple'. Massive, fast growing, heavily rippled glaucous with substance. |
| Sports | |
| Progeny | |