| Hosta | Nuestra Señora de Atocha |
| Status | registered |
| Originator(s) | Randy Goodwin 2009 |
| Origin | 'Kevin Kelley' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 30x60 cm (12x24 in.) |
| Leaf length x width | 20x18 cm (8x7 in.) |
| Vein pairs | 10-12 |
| Leaf color | golden yellow |
| Variegation | |
| Leaf | wavy, flat |
| Petiole | |
| Scape | light green |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | greenish-yellow |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |