| Hosta | My Mom |
| Status | registered |
| Originator(s) | Rod Kuenster 2008 |
| Origin | 'Dorothy Benedict' x 'Fudge Ripple' |
| Size category | |
| Plant height x width | 46x80 cm (18x31 in.) |
| Leaf length x width | 23x16 cm (9x6 in.) |
| Vein pairs | 13-15 |
| Leaf color | dark green,streaked,yellow |
| Variegation | |
| Leaf | cupped, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 76 cm (30 in.) |
| Flower | |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June |
| Fertile | yes/breeder |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | 'Cosmic Spotted Cow' = 'Cosmic Hippie' x PP |