| Hosta | Moulin Rouge |
| Status | registered |
| Originator(s) | Danny Van Eechaute 2010 |
| Origin | 'Kiwi Full Monty' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 30x65 cm (12x26 in.) |
| Leaf length x width | 18x8 cm (7x3 in.) |
| Vein pairs | 6 |
| Leaf color | (green>greenish-yellow),white,dark green edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 55 cm (22 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | A smaller sport of H. 'Kiwi Full Monty' from Belgium with different colors and leaf shape. Wavy dark green leaves have a lighter green center and the "family" white line separating the two greens. The center changes colors slightly later and pale lavender flowers appear. |
| Sports | |
| Progeny | |