| Hosta | Leo |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jim Husemann 2009 |
| Origin | 'On Stage' hybrid |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 63x115 cm (25x45 in.) |
| Leaf length x width | 38x30 cm (15x12 in.) |
| Vein pairs | 14-15 |
| Leaf color | golden yellow |
| Variegation | |
| Leaf | twisted, wavy, very shiny below |
| Petiole | |
| Scape | light green |
| Scape height | 115 cm (45 in.) |
| Flower | blue lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | light green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Impressive size. Flower more blue than lavender. |
| Sports | |
| Progeny | |