| Hosta | Fingertips |
| Status | registered |
| Originator(s) | Tony Avent 2023 |
| Origin | "unnamed sdlg 04-224" x "unnamed sdlg 05-184" |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 5x15 cm (2x6 in.) |
| Leaf length x width | 4x2 cm (2x1 in.) |
| Vein pairs | 5-6 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | |
| Flower | deep purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 'Fingertips' is a 2021 Plant Delights/JLBG introduction of our 2007 hybrid that involves Hosta 'Blue Mouse Ears', Hosta 'Silver Bay', Hosta 'Hush Puppie', and a special selection of wild collected Hosta sieboldii. The result is a miniature hosta that matures at 3" tall x 1' wide, composed of pinkie-sized, cardboard-textured, light green leaves. |
| Sports | |
| Progeny | |