| Hosta | Feathervane |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mike Groothuis 2019 |
| Origin | 'Hyuga Urajiro' x 'Empress Wu' |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 85x200 cm (33x79 in.) |
| Leaf length x width | 43x20 cm (17x8 in.) |
| Vein pairs | 15 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 6.5 cm (2.6 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Uniform clump form, deeply impressed veins on a smooth leaf, excellent scape proportions all combined with exceptionally large leaves. Hosta 'Feathervane' is an ingenious cross of 'Hyuga Urajiro’ x 'Empress Wu' that resulted in the most perfect combination of characteristics one could have imagined. The deep green leaves look like the regal plumage of a giant bird, up to 17" long and just 8" wide, with many deeply impressed, tightly spaced veins. Foliage has a faint blue cast in the spring, giving way to dark green by early summer. Strong petioles hold the long, pointed leaves in a stately vase-like form that is especially distinct in younger clumps. A robust grower, Hosta 'Feathervane' will quickly form a huge living sculpture up to 34" tall and 80" wide that blooms in mid summer with fertile, near-white flowers that rest just above the leaves. A true masterclass in hosta design! |
| Sports | |
| Progeny | |