| Hosta | Dixie Cups |
| Status | registered |
| Originator(s) | Tony Avent 2007 |
| Origin | 'Korean Snow' x 'Abiqua Drinking Gourd' |
| Size category | |
| Plant height x width | 38x60 cm (15x24 in.) |
| Leaf length x width | 23x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | September |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Hosta 'Dixie Cups' is a 2010 PDN introduction and one of my personal favorites. Our 1997 cross of H. 'Korean Snow' x H. 'Abiqua Drinking Gourd' forms a 15" tall x 2' wide clump of large, upright, shiny glaucous corrugated leaves. The clump is topped with 28" stalks of tightly stacked purple flowers in September. This selection has not been tissue cultured. |
| Sports | 'Dixie Ghost' sport/wwv |
| Progeny | |