| Hosta | Deep Space Nine |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis 2010 |
| Origin | 'Captain Kirk' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 50x105 cm (20x41 in.) |
| Leaf length x width | 22x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 9-11 |
| Leaf color | dark green,creamy yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Chimeral reversion of 'Captain Kirk'. |
| Sports | |
| Progeny | |