| Hosta | Dancing Stars |
| Status | registered |
| Originator(s) | Walters Gardens/Amy Bergeron 2009 |
| Origin | 'Dancing in the Rain' sport |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 40x50 cm (16x20 in.) |
| Leaf length x width | 18x10 cm (7x4 in.) |
| Vein pairs | 8-10 |
| Leaf color | ,blue-green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 7.5 cm (3 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | 2-2-2 |
| Patents | PP22611 |
| Info | PP22611. Wide margin sport of Hosta 'Dancing in the Rain' crisp white center with wide dark blue/green margins. H. 'Dancing Stars' PPAF has much thicker substance and is a better grower than H. 'Dancing in the Rain' PP15977. Large 26" high. Sport from H. 'Dancing in the Rain' with thick leaves and a wider blue-green border that surrounds a crisp white center...grows better than the parent. Topped with lavender flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |