| Hosta | Country Warrior |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Don Dean/Josh Spece 2017 |
![]()
|
| Origin | (('William Lachman' x (x 'Sagae')) x 'Sagae') x 'Russ O'Harra' |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 50x105 cm (20x41 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 24x15 cm (9x6 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 13 |
![]()
|
| Leaf color | |
![]()
|
| Variegation | edge |
![]()
|
| Leaf | a bit rippled margin, a bit twisted, a bit folded |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | blue-green |
![]()
|
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
![]()
|
| Flower | pale lavender |
![]()
|
| Flower length | 4.5 cm (1.8 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | July |
![]()
|
| Fertile | yes |
![]()
|
| Pod | green |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Upright, flared mound of pointed, bright blue foliage with a feathered yellow margin that holds late into the season. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|