| Hosta | Bloodline |
| Status | registered |
| Originator(s) | Doug Ruff 2019 |
| Origin | (x 'Tequila Sunrise') x 'First Blush' |
| Size category | |
| Plant height x width | 35x60 cm (14x24 in.) |
| Leaf length x width | 14x6 cm (6x2 in.) |
| Vein pairs | 6 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | purple |
| Scape | purple |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | 6.5 cm (2.6 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | yes |
| Pod | purple |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Leaves blush red with sun exposure. Blushing red fades to green in mid to late summer. |
| Sports | |
| Progeny | |