| Hosta | Awe Snap |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mike & Kelly Giese 2019 |
| Origin | 'Sugar Snap' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 55x120 cm (22x47 in.) |
| Leaf length x width | 20x20 cm (8x8 in.) |
| Vein pairs | 12 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf | very cupped, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | white |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | fragrant |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Leaves are rounded, cupped and corrugated, with thin white margins and fragrant white flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |