| Hosta | Aracus |
| Status | registered |
| Originator(s) | Randy Goodwin 2009 |
| Origin | 'Permanent Wave' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 30x75 cm (12x30 in.) |
| Leaf length x width | 15x8 cm (6x3 in.) |
| Vein pairs | 7-8 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | very cupped, very twisted, very folded, very wavy |
| Petiole | |
| Scape | glaucous blue-green |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | blue-green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Blue-green leaves with lighter veins on an undulating, wavy, lance-shaped leaf make this an outstanding hosta. Intense rippling of outer blade and undulating mass of leaves give clump interest. |
| Sports | |
| Progeny | |