| Hosta | Wily Willy |
| Status | registered |
| Originator(s) | Ed Elslager 1998 |
| Origin | unknown |
| Size category | |
| Plant height x width | 25x45 cm (10x18 in.) |
| Leaf length x width | 13x5 cm (5x2 in.) |
| Vein pairs | 5 |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | very shiny, lance |
| Petiole | purple-red |
| Scape | reddish purple |
| Scape height | 40 cm (16 in.) |
| Flower | lavender,purple striped |
| Flower length | 4.5 cm (1.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | September - October |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 'Tardiflora'-type. |
| Sports | |
| Progeny | |