| Hosta | Sunshine Glory |
| Status | registered |
| Originator(s) | Kevin Vaughn 1982 |
| Origin | 'William Lachman' x 'Golden Waffles' |
| Pictures | |
| Size category | large |
| Plant height x width | 60x45 cm (24x18 in.) |
| Leaf length x width | 23x13 cm (9x5 in.) |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | ,narrow white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | corrugated |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Large yellow leaves are edged in white, lightly puckered with a bit of ruffling. Forms an upright clump with lavender flowers. This Kevin Vaughn hybrid is still one of the most sought-after hostas of the early 1980's. The 5' wide clumps are composed of thick, round, intensely corrugated, limey-chartreuse leaves, each with a dramatic wide white border. These stunning clumps are topped in midsummer with 29" scapes of lavender flowers. Semi-upright mound of gold-centered, creamy margined foliage; rare Kevin Vaughn hybrid of a 'William Lachman' sibling X 'Golden Waffles' (1982 registration); multi-functional in the landscape where it can be utilized as a specimen, background plant, or ground cover. Thick round leaves have a chartreuse-yellow center and a wide white border, good substance and lots of corrugation. Topped with lavender flowers on tall scapes |
| Sports | 'Connie Sun' sport/yy 'Sun's Glory' sport/yy |
| Progeny | 'Aspiring Angel' = PP x 'Carol' 'Bouquet of Hearts' = PP x 'Risky Business' 'Georgia Jan' = PP x 'Risky Business' 'Harper Grace' = sieboldiana 'Elegans' x PP 'J. B. III' = PP x 'Risky Business' 'Kiss Me Kwick and Don't Slobber' = sieboldiana 'Elegans' x PP 'Kwick’s White Pine View' = sieboldiana 'Elegans' x PP 'Lady El' = montana 'Aureomarginata' x PP 'Lady Felicity' = sieboldiana 'Elegans' x PP 'Lady Tricia Lynn' = sieboldiana 'Elegans' x PP 'Lord Goldridge' = 'Paradigm' x PP 'Minnehaha Creek Paladin' = 'Tyler's Treasure' x PP 'Nancy, National Hero' = sieboldiana 'Elegans' x PP 'Sassy in Gold' = PP x 'Paradigm' 'Senora Colleen' = PP x 'Carol' 'The B and C Rislers' = montana 'Aureomarginata' x PP |