| Hosta | Sum Cup-o-Joe |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Ed Elslager 2000 |
![]()
|
| Origin | 'Sum and Substance' sport |
![]()
|
| Pictures |
|
![]()
|
| Size category | very large |
![]()
|
| Plant height x width | 65x115 cm (26x45 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 29x22 cm (11x9 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 12-13 |
![]()
|
| Leaf color | green,streaked,cream,cream edge |
![]()
|
| Variegation | streaked |
![]()
|
| Leaf | very cupped, very corrugated, bovate |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | greenish red |
![]()
|
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
![]()
|
| Flower | pale lavender,purple striped,tubular |
![]()
|
| Flower length | 5.5 cm (2.2 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | July - August |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | 3-3-3 |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Unusual irregular streaked sport of H. 'Sum & Substance' with a thin white edge and medium green center.
Very odd and unusual sport from Ed Elslager; a true "collector's plant".
|
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|