| Hosta | Moon River |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bill & Eleanor Lachman 1991 |
| Origin | 'Crepe Suzette' x 'Blue Moon' |
| Size category | small |
| Plant height x width | 28x40 cm (11x16 in.) |
| Leaf length x width | 12x10 cm (5x4 in.) |
| Vein pairs | 6-7 |
| Leaf color | blue-green,white edge |
| Variegation | |
| Leaf | cordate |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 40 cm (16 in.) |
| Flower | pale violet |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 11" tall. Light Shade. Blue green with a wide white margin, variable with some streaking towards the midrib. Some puckering between the veins. Lavender flowers in July. This vigorous growing hybrid (H. 'Crepe Suzette' x 'Blue Moon') makes a small mound to 16" wide with very thick corrugated blue green leaves with a nice creamy border. In early summer, the clumps are topped with violet flowers on 16" scapes. Small heart-shaped blue-green leaf w/wide white margin, compact clump. A fairly new Lachman introduction. Forms a small mound of blue-green leaves with a white margin. Lavender flowers. Good substance to this "loverly" with blue-green centers surrounded by white margins. Small, blue-green leaves with white margins. Flowers lavendar in July. |
| Sports | |
| Progeny | |