| Hosta | Alakazaam |
| Status | registered |
| Originator(s) | Ron Livingston/Walters Gardens 2008 |
| Origin | (x 'Marbled Cream') x 'Atom Smasher' |
| Size category | mini - small |
| Plant height x width | 18x30 cm (7x12 in.) |
| Leaf length x width | 13x2 cm (5x1 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | very rippled, very wavy, folded |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | lavender,tubular |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | PP22342 |
| Info | PP22342. Ron says 'Alakazaam' is one of his favorites! An exciting mini with H. 'Atom Smasher' genes gives a completely new look...beautiful green leaves framed by a "ruffled" creamy-white border are electrifying as they dance upward. This vigorous grower is stoloniferous and has above average substance for a smaller plant. |
| Sports | |
| Progeny | |